Jaká jsou pozitiva a co negativního přináší solární opalování?
POZITIVA:
opálený člověk se cítí svěží, zdravý a vyzařuje energii, kterou vnímá i jeho okolí
- sluneční paprsky pozitivně ovlivňují krevní oběh, látkovou výměnu, tělesný výkon, posilují imunitní systém (prevence proti nachlazení, dle švédských lékařů pomůže až 80ti procentům lidí, kteří pravidelně navštěvují solárko)
- nejvýznamnější roli hraje syntéza vitamínu D3 v kůži – působením UV paprsků dochází k přeměně provitamínu D3 v previtamín D (prevence proti osteoporóze)
- máte špatnou náladu?, jde na Vás „depka“? – dopřejte si solárko. Pobyt v něm působí antidepresivně (léčba na překonání stresu zejména v severských zemích, kde je málo sluníčka).
- při redukčních dietách stimuluje sluneční světlo organizmus, dále má povzbuzující vliv na tvorbu hormonů a sexuální život
- UV záření vytváří hormony nejen v těle (event.v mozkové žláze), ale také přímo v kůži. K nim patří i tzv.endorphin, který, mj., vyvolává dobrý tělesný pocit. I proto jsou příjemné účinky slunečních paprsků již dlouho chváleny.
- pro Vaši informaci uvádíme několik případů, pro které jsou solária jako preventivní a podpůrný prostředek využívána v lékařské praxi:nemoci způsobené slabou imunitou, prevence proti chřipce a nemocem dýchacích cest,léčba některých typů alergií (sluneční), některé kožní choroby (lupénka, akné, vypadávání vlasů…), poruchy krevního oběhu, stres, symptom SAD (nemoc z nedostaku slunce, zimní deprese)
NEGATIVA:
- nebezpečí pro kůži – při nadměrném slunění a nedodržování zásad správného opalování dochází k předčasnému stárnutí kůže, zvýšené tvorbě vrásek i možnosti vzniku rakoviny kůže (je-li ve Vaší rodině člověk s uvedeným onemocněním nebo máte-li na těle větší množství ztluštělých pih a pigmentových skvrn, poraďte se s lékařem nebo se slunění zcela vyhněte)
- nebezpečí pro oči – používejte ochranné brýle či tampóny (minimálně mějte zavřené oči), aby nedošlo k poškození sítnice